اپلیکیشنهای بومی

به برنامه های کاربردی طراحی شده با یک زبان برنامه نویسی همانند زبان swift یا obective c برای طراحی اپلیکیشن های iOS  ، جاوا برای سیستم عامل اندروید و c# برای ویندوز فون برروی پلتفرم ها و دستگاههای خاص برنامه های native یا به اصطلاح بومی گفته می شود. دلیل این نام گذاری این است که اپلیکیشن های نوشته شده بر روی پلتفرم خاص از ویژگی های سیستم عامل و برنامه های نصب شده برروی آن پلتفرم بهره مند شده و با آنها در تعامل هستند. اپلیکیشن های بومی در دو نوع آنلاین و آفلاین برای یک دستگاه و سیستم عامل مربوط به آن دستگاه ساخته شده است و قادر به استفاده از نرم افزار و سخت افزار ویژه ی آن دستگاه می باشد به این معنی که اپ های بومی از آخرین تغییرات و مزایای تکنولوژی موجود در موبایل همانند سیستم موقعیت جهانی (GPS ، دوربین و...)  بهره مند می گردد.
 تولید اپلیکیشن های بومی  را می توان ازطریق مارکت های خصوصی وعمومی اپلیکیشن ها دانلود و برروی دستگاههای موبایلتان نصب نمایید. از جمله معروفترین و بزرگترین مارکتهای عمومی خارجی می توان به گوگل پلی استور  برای اپلیکیشن های اندرویدی و اپ استور اپل برای اپ های ios نام برد . همچنین از نمونه مارکت های ایرانی بزرگ  می توان به کافه بازار ، اول مارکت ، مایکت و ... اشاره کرد.
داده های مرتبط با اپ های بومی بر روی دستگاه موبایل یا در یک سرور در صورت آنلاین بودن آن ذخیره می گردد. فواید اپلیکیشن های بومی عملکرد سریع و قابلیت اعتماد بالای آن است. به علاوه این اپلیکیشن ها قابل نصب بروی دستگاههایی با پلتفرم یکسان می باشد یعنی می توان یک اپلیکیشن اندرویدی را بر روی اکثر گوشی های با سیستم عامل اندروید فارغ از شرکت سازنده گوشی نصب و استفاده کرد.بسیاری از بازیهای ویدیویی برای دستگاههای موبایل اپلیکیشن های بومی هستند.
اپل و گوگل به توسع دهنده های اپلیکیشن، ابزارهای گسترش خود را پیشنهاد میدهند.عنصرهای واسط و کیتهای گسترش نرم افزار استاندارد شده: xcode ,android studio از این قبیل ابزارها می باشند. این ابزارها گسترش یک اپ بومی را برای هر توسعه دهنده ای آسان میکند.
 

همین الان اپلیکیشن مستر اپ را روی موبایل خود نصب کنید!